Zoom Görüşmelerinizi Güvenli Hâle getirin!

Size bu yazımızda Zoom programını nasıl daha güvenli şekilde kullanılabileceğinizi ve özel bilgilerinizi korurken nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazdık.

Tüm dünyada sosyal mesafe kurallarına uyulmaya devam ederken insanlar etkili iletişim araçları aramaya başladılar. Kullanım kolaylığı ve fiyat tarifesi ile gözleri üstüne çekmeyi başaran Zoom hızla popülerlik kazandı.

Bu sayede Zoom çok fazla kullanılamaya başlandı. Ancak durum böyle olunca Zoom’un da eksik olduğu noktalar hızla ortaya çıkmaya başladı. Şirket sorunsuz bir şekilde popüleritesindeki muazzam artışın üstesinden geldi ve hızlı bir şekilde kod güncellemeleri ile her şikayeti kapsamasa da önemli konuların neredeyse tamamının önüne geçmeyi başardı. Size bu yazımızda Zoom programını nasıl daha güvenli şekilde kullanılabilirsiniz bunu anlatacağız.

ZOOM HESABINIZI KORUYUN

Zoom hesabınızda tıpkı diğer sosyal medya hesaplarınız gibidir. Hesabınızı oluştururken genel olarak bilinen korumaları uygulamalısınız. Özgün ve güçlü bir şifre kullanın ve hesap verileriniz sızsa bile hesabınızın çalınmamasını ve daha iyi korumasını sağlayan iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini aktive etmeniz fayda sağlayacaktır.

Zoom programının kendine özgü olan Kişisel Toplantı Kimlik Kodu (Personal Meeting ID) adında kaydolduktan sonra size verilen bir kod var. Bu kodu başkaları ile paylaşmaktan kaçının. Zoom herkese açık toplantılar yapma imkanı da sağladığı için bu kodun hızla yayılması olasıdır. Bu sebepten bu kodu herkese vermemeniz sadece gereken kişilere ulaştırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bu kodu bilen herkes toplantılarınıza katılabilir.

SAHTE YAZILIMLARDAN UZAK DURUN!

Zoom’un popüleritesinin artmasıyla birlikte sahte yazılım üreten kişilerinde gözdesi haline gelmesi kaçınılmaz bir durum. Sahte yazılım üreten kişiler programın içine kötü amaçlı yazılım yerleştirebilir ve bu sayede bilgilerinize ulaşabilir.

Bunun önüne geçmek adına Zoom programını PC’nize güvenli bir şekilde indirebilmek için resmi web sitesini kullanın (zoom.us), mobil cihazlar için Google Play veya App Store uygulamalarını tercih edin.

SOSYAL MEDYADA KONFERANS BAĞLANTILARINIZI PAYLAŞMAYIN!

Bazen herkese açık etkinlikler oluşturup herkesle birlikte olmak istiyoruz özelliklede içinde bulunduğumuz karantina döneminde. Ancak bağlantılarımızı sosyla medya hesaplarımızdan paylaşmaktan kaçınmalıyız.

Henüz yeni yeni duyulmaya başlayan bir terim var Zoombombing. Bu terim Gazeteci Josh Constine‘nin saldırgan içeriklerle Zoom görüşmelerini sabote eden kişiler için kullandığı bir terim.

Peki, Zoombombing yapan kişiler konferans bilgilerine nereden ulaşıyor? Bu bilgileri sosyal medyadan buluyorlar. Bu nedenle konferans bilgilerinizi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmaktan kaçının. Yine de herhangi bir sebepten paylaşmanız gerekiyorsa  Kişisel Toplantı Kimlik Kodunu Kullan seçeneğini aktif etmediğinizden emin olun.

ZOOM TOPLANTILARINIZI ŞİFRE İLE KORUYUN!

Sadece sizin istediğiniz kişilerin katılabilmesini sağlamanın en iyi yolu her toplantı için şifre oluşturmaktır. Zoom son zamanlarda iyi bir adım atarak, şifre koruma sistemini varsayılan hâle getirdi. Unutmayın görüşme şifresi hesap şifreniz değildir. Konferans bağlantılarınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmadığınız gibi bunu da paylaşmamaya özen gösterin.

BEKLEME ODASINI KULLANIN!

Görüşme şifreleme özelliği gibi bu da son zamanlarda varsayılan haline getirilen bir özellik. Görüşmelerde size yüksek kontrol imkanı sağlayan bir özellik. Bekleme odası özelliği, görüşme sahibi her bir katılımcıyı onaylayana kadar katılımcıları bekleme odasında bekletir. Bu sayede eğer istenmeyen kişi görüşme şifresine ulaşmış bile olsa odaya girmek için sizden onay beklemek zorunda kalacaktır. Bu nedenle bekleme odası seçeneğini aktif etmenizi öneriyoruz.

EKRAN PAYLAŞIMINA DİKKAT EDİN!

Her konferans uygulaması gibi Zoom uygulaması da ekran paylaşım özelliği sunuyor. Bu nedenle bazı konularda dikkatli olmak gerekiyor.

Başkalarının ekran paylaşmasını istemiyorsanız “Ekran paylaşma özelliğini görüşme sahibi ile sınırlıdırma” seçeneğini işaretleyiniz. Ayrıca gerekmesi halinde aynı anda bir çok kullanıcının ekran paylaşmasına izin verebiliyorsunuz aklınızda bulunsun.

KONFERANSLARINIZDA İNSANLARIN NELER GÖREBİLECEĞİNE DİKKAT EDİN!

Bu durum sadece Zoom için geçerli değil. Tüm video konferans uygulamaları için geçerli. Toplantıya katılmadan önce insanların neler görebileceği veya duyabileceğini düşünerek katılım gerçekleştirin. Zoom çağrısındaki birine almış olduğunuz bir hediye olsun ya da müdürünüzün bilmemesi gereken bir arama gerçekleştirmiş olun, başkalarının görmesini istemediğiniz şeyleri kapatın veya saklayın. Diğer örnekleri size bırakıyoruz.

Zoom-2

EĞLENMENİZE BAKIN!

İnsanlardan izole olmak yalnız ve sıkıcı hissettirebilir. Ancak bu tarz uygulamalar ile dostlarınızla bir arada olabilir ya da işinizi sürdürmeye devam edebilirsiniz. Sizde artık nasıl daha güvenli kullanabileceğinizi biliyorsunuz.

Kaynak :
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Instagram: furkanvo
E-Mail: furkansavas000@gmail.com

İlgili Yazılar

2 yorum

Popüler Yorumlar

Oğuzhan  -  21/04/2020 / 14:40

Teşekkürler

Yoruma git

Tüm Yorumlar

Oğuzhan  -  21/04/2020 / 14:40

Teşekkürler

Cevapla

biz teşekkür ederiz 😉

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Giriş Yap

close

Abone Ol