Son Windows 10 Güncellemesi Microsoft’un Başını Ağrıtacak !

Microsoft, Windows 10 için yayınladığı hatalı Sürüm KB4556799 toplu güncellemesi beraberinde birçok sıkıntıyı da beraberinde getirdi.

Hata düzeltmeleri ve güvenlik açıkları için getirilen bu güncellemenin hatalara sebep olması ise Microsoft için ayrı bir utanç kaynağı oldu.

Kullanıcıların Verileri Kayıp !

Güncelleme, nadir de olsa bazı kullanıcıları bilgilerinden etti. Güncellemeyi yapanlar depoladıkları bilgi ve belgelerin silindiğinden şikayet etti. Şu anda çözümü mümkün gibi görünmese de bilgisayarı birkaç kere yeniden başlatınca bilgilerin tekrar geldiğini söyleyen kullanıcılar da mevcut.

Güvenlik Açıkları ! Tehlikede Olabilirsiniz !

Microsoft, Windows 10 güvenliğini desteklemek için büyük bir proaktif adım attığını duyurdu. Şirket, Windows Insider’lara sunulan platformun en son sürümünde HTTPS üzerinden DNS protokolü (DoH) desteği ekledi. DoH, DNS’yi normal HTTPS trafiğinde etkili bir şekilde gizleyerek daha fazla gizlilik sağlar. Firefox, Opera ve Chrome’un DoH desteği olsa da, asıl fayda, özellikle sistem yöneticileri için OS düzeyinde entegre etmekten gelir. DoH’ı test etmek istiyorsanız, Microsoft buradan takip edebileceğiniz kurulum prosedürlerini yayınladı.

Microsoft kritik güvenlik açıklarının dokuzunun (CVE-2020-1023, CVE-2020-1024, CVE-2020-1056, CVE-2020-1059, CVE-2020-1069, CVE-2020-1096) , CVE-2020-1102, CVE-2020-1117, CVE-2020-1153), bilgisayar korsanlarının tam kontrolü sağlamak için bilgisayarınızdaki kodu uzaktan etkinleştirmelerini sağladı. Bu, herhangi bir saldırı için nihai son demek, bu yüzden bu düzeltmeleri en kısa zamanda yüklemeniz çok önemlidir.

Sorunları Yaşamamak veya Yaşadıysanız Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız ?

Microsoft şimdiye kadar bir çözüm üretmemiş olsa da güncellemeyi geri almak geçici olarak sorunları çözüyor. Unutmamak lazım ki güncellemeyi geri aldığımızda güvenlik açıkları ile karşı karşıyayız. Microsoft’un bizi çok kötü bir çıkmaza soktuğu aşikâr.

Microsoft Kendini Affettirebilecek mi ?

Microsoft, Windows 10’a önemli yükseltme değişikliklerinin geleceğine söz verirken, şirket aynı zamanda yepyeni bir platform olan Windows 10X’i dizüstü bilgisayarlara ve masaüstü bilgisayarlara getirmeyi planlıyor. GELECEK YAKINDA

Son Windows 10 Güncellemesini Kaldırmak İçin :

Ayarlar uygulamasını açın (Başlat menüsündeki dişli çark simgesi veya klavyede Windows tuşuna basılı tutarak I), ardından ‘Güncelle ve Güvenlik’i tıklayın.

Görünen pencelerden, soldaki menüden ‘Windows Update’ ve ardından ‘Güncelleme geçmişini görüntüle’ seçeneğini tıklayın.

‘Güncellemeleri kaldıra tıklayın, ardından kaldırmak için yukarıda belirttiğim sürümü seçin. Sorunlar düzelecektir.

Bilgisayarınızı düzgün çalıştığı bir zamana geri almak için Windows 10’daki ve diğer Windows sürümlerinde bulunan Sistem Geri Yükleme özelliğini kullanabilirsiniz.

Ayrıca şu yazımıza da göz atmayı unutmayın -> Dünyada Sadece 3 Ülkede Var !

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Giriş Yap

close

Abone Ol