Valorant Başlangıç Rehberi (Yeni Başlayanlar için)

League of Legends’in yapımcısı olan Riot Games’in 7 Nisan’da kapalı betaya çıkan 5v5 taktiksel nişancı aksiyon oyunu olan Valorant ‘ta kendinizi geliştirmeniz ve daha başarılı olmanız için neler yapmanız gerektiği ile ilgili rehber yazısı hazırladık. Yazıdaki maddelere dikkat ederek oynadıktan sonra her raund daha fazla kill katkısında bulunup. Maç kazanma oranlarınızın artacağına eminiz. Yeni başlayanlara çok fazla yardımı dokunacaktır.

Öncelikle oyunu oynayabilmek için Twitch üzerinden yayın izleyerek drop düşürmeniz lazım. Bunu nasıl yapabileceğini görmek için Valorant Kapalı Beta ‘ya Nasıl Katılınır ? Riot Games Yeni FPS Oyunu yazımıza gidebilirsiniz. Yazımızda epey detaylıca ve adım adım anlattık. Eğer yapamıyorsanız iletişim bölümünden mesaj atmanız yeterli yardımcı oluruz.

valorant oynanış

Valorant Oynanış İpuçları

1- Haritaları öğrenin

Valorant oyunun da 3 adet harita var ve tüm bunları adınız gibi bilmelisiniz. Rakipler nerden saldıracak saldırı yaparken hangi pozisyonlarda tutmalıyım gibi önemli konuları bilmeden bu tarz oyunları oynamak sizin için işkence gibi olabilir. Normal oyunlar girerek tek başınıza haritalarda dolaşarak bu tarz şeyleri öğrenmek zor olmayacaktır. Harita taktiklerini öğrendiğinize kesinlikle pişman olmayacaksınız.

2- En uygun oynanış ayarlarınızı yapın

Oyun da nişan almak en önemli şey olduğu için rahat hissettiğiniz ayarlarda oynamanız şart. Örneğin fare alanınız fazla olmamasına rağmen az hassasiyette ısrarcı olmamalısınız. Kendinizi en rahat ettiğiniz hassasiyeti bulun. Crosshair değiştirmeyi unutmayın gayet basit bir crosshair değiştirme ayarına sahip oraya girip istediğiniz gibi düzeltin.

3- Aiminizi geliştirin

Rakibe doğrudan aim koymak kafasına direk mermilerinizi atmak bu gibi şeyler sizi çok üst konumlara çıkartacak. Tabi bunlar basit gözükse bile 1 günde olacak şeyler değil. Çok fazla oynarak bunu kazanabilirsiniz. Oyunun bunun için sunduğu çok güzel bir imkan var. Alıştırma bölümünde botların spawn olduğu ve sizin headshot atmaya çalıştığınız bir bölüm var orada oynarak aiminizi çok rahat bir şekilde geliştirebilirsiniz.

4- Ayak Sesleri

Birinci şahıs bir oyun olduğu için ses kasmak çok önemli bir konu oluyor. Rakibinizin nerede olduğunu bilmek size büyük avantaj sağlayacak. Ama unutmayın ki onlar da sizi duyabiliyor.

valorant karakterler

Valorant Karakter İpuçları

1- Cypher Oynanış

 • Rakiplerinizin nerede olduğunu görebiliyorsunuz bu sizi öne geçirebilir ama sakın etrafınız açıkken yapmayın yoksa rakibe yem olabilirsiniz.

2- Phoenix Oynanış

 • Q yeteniğinizi doğru kullanmalısınız yoksa rakibi kör etmek isterken tüm takımı kör edip ölebilirsiniz.
 • Ultinizi kullanmaktan çekinmeyin rakibin nerede olduğunu ölmeden vurma ihtimalini es geçmeyin.

3- Raze Oynanış

 • C yeteneğinizin ve ultinizin iptal etmek ihtimalleri yok. Bunun için doğru konumda kullanmayı unutmayın yoksa avantajı dezavantaja çevirebilirsiniz.

4- Sage Oynanış

 • Destek karakteri gibi oynamayı unutmayın. İlk siz ölürseniz can basacak kimse kalmaz.
 • Duvarınız ve alan yavaşlatma yetenekleriniz ile bomba alanlarını koruyabilirsiniz.

5- Sova Oynanış

 • Oklarınızın sekme sayısına ve gerginliğine dikkat edin yoksa okunuzu boşa atmış olursunuz.
 • Ultinizi duvar arkasından kullanabildiğinizi unutmayın rakibe gözükmeden avantaj elinizde tutabilirsiniz.

6- Viper Oynanış

 • Q ve F yeteneğinizin çalışabilir olması için Zehir Deponuzu iyi kullanmalısınız.
 • En iyi ultilerden birine sahip olan Viper ultisini bomba korurken çözerken kullanmak size büyük bir avantaj sağlayabilir.

7- Omen Oynanış

 • Ultinizi kullanmadan önce rakibinizin konumu iyi bilin yoksa çok alakasız bir yerde kalabilirsiniz.

8- Jett Oynanış

 • Görüş engelleme yeteneğinizin süresi diğer görüş engelleme yeteneklerinden daha kısa sürüyor buna dikkat etmelisiniz.
 • Ultinizi bir anda boşaltmayın tek tek atın ki hepsi hedefi bulabilsin.

9- Breach Oynanış

 • Yeteneklerinizi duvar arkasından atabildiğinizi unutmayın rakibe gözükmeden hasar vererek avantajlı bir konuma geçebilirsiniz.

10- Brimstone Oynanış

 • Diğer karakterler görüş kısıtlayıcı yeteneklerini kısıtlamak istedikleri yere gidip kullanmak zorundayken siz ise haritadan seçebiliyorsunuz. Bu yüzden Breach oynarken takımınızla iletişim halinde olmanız çok önemli. Zor bir pozisyonda kalacaklarını anladığınız zaman onları rahatlatmak içim taktiksel giriş çıkışları kapatarak takımınıza raundu kazandırabilirsiniz.
 • Toplu baskın yapacağınız durumlarda Kuvvet İşaretini yeteneğinizi kullanmayı unutmayın. Bu yetenek işinizi epey kolaylaştıracaktır. Silahınızın rakiplerin silahından daha hızlı vurması karşısında karşınızdakilerin tek dileği atışlarınızı tutturamamanız olacaktır.

Bugün ki Valorant Başlangıç Rehberi yazımızın sonuna geldik. Bundan sonra Valorant ile ilgili olarak bir çok yazı yazacağız (Karakter tanıtımları, etkinlikler vs.). Yazacaklarımızdan haberdar olmak için sağ üstte bulunan mail butonu ile mail aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Popüler kültür özentisi olup değilmiş gibi yaşayan bir gencim. Steven Hyde ithafen.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Giriş Yap

close

Abone Ol