Sokağa Çıkma Yasağında Hangi Yerler Açık? Marketler Açık mı ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta 23, 24, 25 ve 26 Nisan tarihlerinde uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı bugün itibariyle başladı. Sokağa çıkma yasağının sosyal mesafe kurallarının uygulanmasında büyük önem arz ettiği tüm ülke tarafından biliniyor. Bu yüzden 4 gün süreyle 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı kararı alındı. Ancak marketler ve bakkallar açık mı sorusuna cevap aranmaya da başlandı. Birçok vatandaş ihtiyaçlarını sokağa çıkma yasağı süresince nasıl gidereceğini merak ediyor. Peki marketler ve bakkallar açık mı?

Marketler Açık mı Olacak ?

Vatandaşlar 4 gün sürecek olan sokağa çıkma yasağı boyunca gıda ve diğer zorunlu ihtiyaçları sebebiyle market ve bakkallar açık mı merak ediyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede marketlerin açık olacağı söylendi ve çalışma saatlerine ilişkin bilgiler paylaşıldı. Peki marketler ve bakkallar hangi saatlerde açık olacaklar?

MARKET VE BAKKALLAR HANGİ SAATLERDE AÇIK?

Sokağa çıkma yasağının olduğu 23 – 24 Nisan 2020 tarihlerinde marketler ve bakkallar açık olacak. Marketler ve bakkallar Perşembe ve Cuma günlerinde 09.00-14.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşlar zorunlu gıda ihtiyaçlarını karşılamak için market ve bakkallara gidebilecek ancak araç kullanmamak konuşulu ile (engelli vatandaşlar hariç). Vatandaşlar ikametlerine en yakın market ve bakkallara gidip gelebilecek. Ancak 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altındaki vatandaşlar market ve bakkallara gidemeyecek. Onlar için sokağa çıkma kısıtlaması aynı şekilde devam ediyor. 23 – 24 Nisan tarihlerinde aynı saatler içerinde geçerli olmak üzere market ve bakkallar evlere servis yapabilecek. 25 – 26 Nisan tarihlerinde ise market ve bakkallar kapalı tutulacak.

marketler açık mı

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA NERELER AÇIK?

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan genelgeye göre, 23 – 26 Nisan 2020 tarihleri arasında, ekmek üretilen fırın veya ünlü mamul ruhsatı bulunan iş yerleri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı veya satıldığı iş yerleri açık olacak.

23 – 24 Nisan 2020 tarihlerinde vatandaşların dışarı çıkamadığı saat diliminde ve 25 – 26 Nisan 2020 tarihlerinde tatlı satış amaçlı iş yerleri sadece evlere servis şeklinde satış yapma imkanı bulacak.

Ramazan ayı sebebiyle, sokağa çıkma kısıtlaması olacak günler olan 23 – 26 Nisan tarihleri arasında, sadece evlere paket servis şeklinde lokanta ve benzeri iş yerleri, ilaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske, ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışı ile alakalı faaliyetler yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, Limanlar, huzurevleri vb.), açık olacak.

Ayrıca şu yazımıza göz atmayı unutmayın -> Karantinada Arkadaşlarınızla Vakit Geçirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Instagram: furkanvo
E-Mail: furkansavas000@gmail.com

İlgili Yazılar

2 yorum

Bilgi Bloğu  -  23/04/2020 / 19:05

Bilgilendirme için teşekkürler

Cevapla

Görevimiz efendim ne demek

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Giriş Yap

close

Abone Ol