İnceleme : Aşk 101 | Netflix Yeni Türk Dizisi

Yazıma başlamadan önce belirtmek isterim ki bu yazı spoiler içermektedir. Bu yazımda kendi görüşlerimle Aşk 101 İnceleme ‘si yapacağım. İzninizle başlıyorum.

aşk 101 inceleme

Aşk 101 İnceleme | İlk Sezon

Dizi ile ilgili beğendiğim veya beğenmediğim yerlere geçmeden önce genel olarak sürükleyici buldum ve yazıyı yazmak için bir günde tüm bölümlerini izledim. Yaklaşık 6-7 saatlik bir dizi izleme kısmında sıkıldığımı hatırlamıyorum bile. Türk yapımı gençlik dizileri içerisinde en beğendiklerimden biri oldu belki de sadece sebebi çok fazla gençlik dizimizin olmamasıdır. O zaman öncelikle dizi ile ilgili bulduğum eksilerden bahsedeyim.

İlk olarak klişe kullanımını biraz abartmışlar. Klişe seven bir insan olmama rağmen biraz fazla göze batıyordu. Mesela ilk defa yalıda buluşma sahnesinde kapıdan saniyeler aralıkla girmeleri ve hepsinin birbirinden habersiz olması yani ayrıntılı bir gözle bakınca cidden komik duruyor. Sonra 1998’de dizinin geçmesine rağmen konser sahnesinde Sons Of Anarchy ceketi giyen bir çocuk vardı. Hatta okulda bir sahnede kız BTS çantası takıyordu cidden mi yani. Game Of Thrones’taki kahve bardağına döndü mevzu. Dizinin Türkiye şartlarında ya da herhangi bir ülke şartında yaşanabileceğine inanmıyorum.

aşk 101 inceleme

Şöyle örnek vereyim Sinan adlı karakterimizin yangın çıkardığı bir sahne var okul içinde alkol içiyor sonra bu alkolu prizin üzerine bırakıyor prize damlayan alkolden yangın çıkıyor. Tam o sahne içinde bir münazara yarışmasındalar Sinan’da bir yarışmacı ceketinin cebinde alkol çıkartıp hocasının karşısında içiyor ve hocası sadece kaş işaretleri yapıyor. Ciddiyim hangi şartlar altında bu mümkün olabilir ki. Güzel karakterler yapmışlar bize dostluklarını anlatıyorlar vs. tamam da bunlar ne ara arkadaş oldular bize göstermiyolar bile. Birlikte nasıl okuldan atılmayacaklarını düşünüp hocalarını aşık etmeye karar veriyolar daha sonra 40 yıllık dostmuş gibi bir anda içip The Perks of Being a Wallflower da ki Emma Watson araba sahnesini çekiyorlar ilginç. Ama dizi sadece olumsuz şeylerden oluşmuyor biraz da olumlu bulduğum şeyleri anlatayım.

aşk 101 inceleme

Diğer Türk Dizilerinden Farkı

Netflix yapımı Türk dizileri içerisinde seneryoya en bağlı yapım bu olabilir. Dizi en azından kendi ile çelişmiyor. Oyunculuklar normalin üstündeydi bana göre gayet başarılı oynamışlar. Çocukların kendi içerisinde yaşadıkları güzel bir biçimde anlatışılmış ama arkaplan hikayeleri bana göre biraz eksik kalmış çoğunun neden böyle olduğu tam anlamıyla anlaşılamıyor. Toplum ile ilgili çoğu kalıplaşmış şeyleri eleştiren bir havaya sahip. Topluma ayak uyduramayanın farklı olanın itelendiği bir topluma karşı sözler aşırı fazla. Aynı zaman da gördüğü her şeye özenen Türk genci için biraz sıkıntılı çünkü bunu kendi hayatlarında denemeye kalkarlarsa başlarına gelecek şeyler pekte kaçınılmaz değil. Dizi 2 farklı zaman da geçiyor. Biri 1998’de ki gençler bir yanda da dağılan grubu bir araya toplamaya çalışan Işık karakteri. Tam olarak olmasa da 2 farklı dramın içerisindeyiz ve bu gayet başarılı anlatılmış. Her şeyi bir kenara bırakırsak dizinin müzikleri olağanüstü iyiydi gerçekten müzik konusunda acayip iyi bir iş çıkarmışlar.

Evet arkadaşlar “Aşk 101 İnceleme” yazımızın sonunda geldik. Dizi bence her şeye rağmen başarılı bir işti. Bu karantina günlerin de kesintisiz izleyebileceğinizi düşünüyorum. Ve yinede Türkiye pazarına Netflixin ciddi yatırımlar yapmasını umut ediyorum belki bizim de bir gün yerli Stranger Things’imiz olur kim bilir. Bir sonra ki yazıma kadar sağlıcakla ve evde kalın.

Topluma Eleştiri

0x0 sapkinligin yuvasi netflixten ramazan ayinin ilk gununde lgbt dizisi 1586440813398

Dizinin çıkmasına haftalar kala 100 takipçili resmi olmayan bir hesaptan bu paylaşıldı ve toplumuzda bir anda deliler gibi linç yemeye başladı. Olay yalan olmasına rağmen RTÜK Başkanı çıkıp Netflixle konuştum falan dedi. Artık ne konuştularsa bilemiyorum ama Osman’ın gay olmasıyla bir alakası yoktu heralde. Anlamadığım şey insanların cinsel tercihleri vs her şeyi ondan başkasını alakadar etmez. Bir insan birine zarar vermediği sürece kimsenin ona bir şey demeye hakkı yok. Neymiş Osman diye gay olmazmış Ramazanın ilk gününde çıkıyormuş salak saçma bahaneleri kesin artık ya. Eminim ki gay değilde lezbiyen bir çift var haberi çıksaydı bu kadar olay asla olmazdı. Toplumda ki algıların artık cidden yıkılması gerek adam ol demeyi bırakıp belki insan olmayı denemeliyiz.

Diziyi izlemek için -> Netflix – Aşk 101

Şu yazımıza da göz atmayı unutmayın -> Arkada Kalanlar: 11.22.63

Kaynak : https://youtu.be/vDatkTHLDHU
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Popüler kültür özentisi olup değilmiş gibi yaşayan bir gencim. Steven Hyde ithafen.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Giriş Yap

close

Abone Ol