Korona Virüsü Hapşırık ve Öksürük Ne Kadar Yayabilir ?

Korono virüsünün öksürük ve hapşırık yoluyla ne kadar yayılabileceği, korona virüs salgının nasıl bu kadar zamanda çok fazla kişide gözüktüğünü açıkladık.

Hapşırık ve öksürük,bilindiği üzere Covid-19 salgının yayılması ve insanların sağlığını tetikleyen en şiddetli etmen.Hapşırık ve öksürük korona virüsü hızla yayıyor!

Peki hapşırık ve öksürük korona virüsü ne kadar yayıyor?

Bu sorunun cevabına Prof. lydia bourouiba açıklık getiriyor. MIT’de bir akışkan dinamiği bilimcisi olan Prof. bourouiba, son birkaç yılı hastalığa neden olan her türlü organizma ve maddeleri nasıl ve ne kadar hızlı yayılabileceğini ortaya çıkarmak için yüksek hızlı kameralar ve bir çok ışık kullanarak gözlemledi. Prof. bourouibanın gözlemleri sonucunda sağlığımız için çok az konfor ve güven duymamız gerektiğini çıkartabiliyoruz.Saniyede 2.000 kareye kadar yavaşlatılabilen laboratuvar, video ve görüntüler,bilimsel olarak ince bir mukus ve tükürük sisinin bir kişinin ağzından saatte yaklaşık yüz mil (160 km/saat) hızla patlayabildiğini ve 27 feet (8.23) kadar yayılıp yolculuk edebileceğini gösteriyor.Damlacık içeren gazın, türbülanslı bir bulutu,damlacık boyutu ve hacmine bağlı olarak havada birkaç dakika kalabilir.

korona-virusu

Yukarıdaki görselde bir insanın ağzından çıkan hapşırık bulutunun yayıldığı ve seyahat edebildiği ortamı gözlemleyebilirsiniz.

Aşağıdaki görsellerde ise bir toplu alanlarda bir hapşırığın,öksürüğün ne kadar etkili olup korona virüs salgınını hızla yayıldığını ve birçok insanın sağlığını tehlikeye attığını görebilirsiniz.

korona-virus-yayilmasi-1
korona-virus-yayilmasi-1

Gözlemlenen bu bulutların nasıl gittiğini ve yayıldığını anlamak,korona virüs gibi bulaşıcı solunum yolu hastalıkları açısından kritik düzeyde bir öneme sahiptir.Nasıl yayıldığı konusunda birçok bilgi boşluğu kalmaktadır.Prof. Boırouiba’nın araştırmaları ve birçokbilimsel konu yeni tip Covid-19’un havada nasıl dağıldığı hakkında devam eden bir bilimsel tartışmayı beraberinde getiriyor ve bu tür havadan aktırımın bulaşıcılığı daha önce düşünülenden daha olası olabileciğini düşündürüyor.

Bourouiba, insanların birbirlerinden en az altı-yedi metre uzakta durmalarını tavsiye eden ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerinden gelen rehberlik çoğunlukla yetersiz kalıyor, çünkü Bourouiba ve meslektaşları, bu mesafenin dört katından fazla seyahat eden hapşırıktan bir damlacık belgelediler. Hapşırma, COVID-19’un yaygın semptomlarından biri olmasa da, mevsimsel rastlanan alerjileri veya rastgele bir hapşırması olan asemptomatik bir insan hala mikrop yayabilir.

“Bunun bir alanda ne kadar çok yayılabileceğine dair sonuçları var” diyor. “Özellikle hava akışı düzenli olarak değiştirilmezse, ekip çalışmasının ve toplantıları nasıl ele alınacağına dair etkileri var.”

Öksürürken Ağzınızı ve Burnunuzu Kapatın!

Bu korona virüsün havaya nasıl yayıldığı hakkında bildiklerimizin bir çoğu, COVID-19 virüsü ile enfekte olmuş kişilerin odalarından toplanan örneklere dayanmaktadır. Ancak bu tür çalışmaların yürütülmesi belirsizliklerle birlikte geliyor.

Milton, “Havadan virüs toplamak oldukça zordur çünkü bir filtreden ince parçacıklar toplamak onları kurutmaya meyillidir” diyor. Milton: “Tek söyleyebileceğin orada RNA (Ribo Nükleit Asit) var ve hala bulaşıcı olup olmadığı belli değil.”

Sağlık uzmanları, koşma veya bisiklete binme gibi ağır nefes almaya neden olan aktivitelerin bulaşma olasılığını artırmanın olası olmadığına inanıyor, ancak New England Journal of Journal’da dün yayınlanan bir araştırma , yüksek sesle konuşmanın solunum damlacıklarını üç metreye kadar sıçratabileciğini buldu. konuşmacı.

Maskeler virüsün her yere yayılmasını azaltmaya yardımcı olabilir ancak virüsü taşıyan hastalar tarafından giyildiğinde virüsün yayılmasının azalmasında çok daha etkilidir. Başkalarını korumak için uygun şekilde kullanılmaları gerekir . DSÖ’ye göre , şu anda maske kullanmanın sağlıklı (enfekte olmamış) insanların korona virüse yakalanmasını önlediğine dair bir kanıt bulunmamaktadır . Bununla birlikte, COVID-19’dan hiçbir belirti göstermeyen insanlar hastalığı hala yayabilir. Bu nedenle CDC halka açık olarak bez maskelerinin kullanılmasını tavsiye etmiştir.

Bourouiba’nın araştırmasının olağanüstü mesafeler hakkında gösterdiği sonuçlar göz önüne alındığında, insanların solunum damlacıkları ile korona virüsü ne kadar yayabileceği de göz önüne alındığında, herkesin yapabileceği en önemli şeylerden biri, hapşırırken veya öksürürken burunlarını ve ağzını kapattığından emin olmaktır.

Korona virüsü hakkında daha detaylı bilgiyi sağlık bakanlığının sitesine yandaki linkten gidebilirsiniz. Korona Virüsü

Ayrıca Bilim kategorisindeki şu yazımıza da göz atabilirsiniz.
NASA, Crew Dragon görevinin tarihini açıkladı.

Kaynak : https://www.nationalgeographic.com/science/2020/04/coronavirus-covid-sneeze-fluid-dynamics-in-photos/
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Hayatımdan çok şey bekleyen ve düşlemeyi seven birisiyim.Bazen bazı konularda saçmalıyorum da

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Giriş Yap

close

Abone Ol