65 Yaş ve Üstüne Sokağa Çıkma İzni Geliyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan Çin’in Wuhan kenti çıkışlı Yeni Tip Koronavirüsü (Covid-19) salgını ülkemizde de can almaya devam ediyor. Hastalığa yakalanan insanlar arasında 65 yaş ve üstü insanların ölüm oranının fazla olmasından dolayı ülke genelinde 65 yaş ve üstüne getirilen sokağa çıkma yasağı bir süredir tartışılmaya başlanmıştı. 65 yaş ve üstü vatandaşlar sokağa çıkamamaktan şikayet etmeye devam etti. Bunun üzerine hükümet Covid-19 kapsamında aldığı bazı önlemleri gözden geçirme kararı aldı. Gerçekleştirilen toplantıda vatandaşların istekleri ve Covid-19 salgınının ülkemizdeki seyri göz önünde bulundurularak 65 yaş ve üstüne, sokağa çıkma yasağı uygulanan hafta sonları 3 saatliğine izin verilmesi konuşuldu. Eğer bu karar yürürlüğe girerse maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulmak şartı ile 65 yaş ve üstüne sokağa çıkma izni gelecek.

65 yaş üstüne sokağa çıkma izni

65 Yaş ve Üstüne Sokağa Çıkma İzni

Ak Parti MYK’da ve bakanlıklarda yapılan toplantılarda Covid-19’a karşı verilen mücadele kapsamında değerlendirmelere yapıldı virüsün ülkemizdeki seyri konuşuldu. 65 yaş ve üstündekilere sokağa çıkma yasağı verilmesi hükümetin aldığı ilk kararlar arasındaydı. Bu sebepten dolayı bu yaş grubunu kısmen rahatlatmak ve sürekli evde bulunmanın insanda oluşturduğu psikolojik sorunların önüne geçmek adına yetkililer tarafından sunulan yöntemlerde masaya yatırıldı. Kamuoyunda da bu konuda talepler virüsün ülkemizdeki seyrinin kontrol altına alınmaya başlaması ile birlikte artmıştı. Bu sebepten dolayı 65 yaş ve üstüne sokağa çıkma yasağı uygulanan hafta sonları belli şartlar altında sokağa çıkmalarına izin verilmesi düşünülüyor. Ortaya atılan bu karara göre sokağa çıkmanın günde 3 saat olması, maske takılması ve sosyal mesafe kurallarına uyulması koşullarını içinde bulunduruyor. Karar 21 Mart’tan itibaren sokağa çıkamayan 7.5 milyon vatandaşı ilgilendiriyor.

Temkinli Kalmaya Devam Edilmeli

Toplantıda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, razaman sonrasında Türkiye’nin biraz nefes alabileceğini, ancak en çok rahatlamanın Haziran ayının ortalarını bulabileceğini dile getirerek, temkinli davranılması konusunda uyarılarda bulundu.

Ücretli Maske Satışı da GÜNDEMDEYDİ

Maske üretimi, dağıtımı ve satışı da toplantıda konuşulan konular arasında. Maskeler hâlâ vatandaşa ücretsiz verilmeye devam ediyor. Firmaların bu maskeleri isteyen vatandaşlara satabilmesi de konuşuldu. Fiyatlara bir sınırlama getirilip, denetim yapılarak maske satışına başlanabileceği dile getirildi. Bu konunun daha sonra değerlendirilerek kamuoyuna bilgi verileceği açılandı.

Benzer makalelerimize de göz atmalısınız -> Sokağa Çıkma Yasağında Hangi Yerler Açık? Marketler Açık mı ?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Instagram: furkanvo
E-Mail: furkansavas000@gmail.com

İlgili Yazılar

2 yorum

Popüler Yorumlar

Ramazan  -  25/04/2020 / 20:49

Hadi bakalım inşallah dede torun bayram ederiz

Yoruma git

Tüm Yorumlar

ceren  -  25/04/2020 / 20:47

ruhum da dışarı çıkabilecek sonunda

Cevapla
Ramazan  -  25/04/2020 / 20:49

Hadi bakalım inşallah dede torun bayram ederiz

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Giriş Yap

close

Abone Ol